16 grudnia 2024 roku przez województwo warmińsko-mazurskie przeszedł front atmosferyczny, który spowodował liczne szkody. Tylko do godziny 13:00 strażacy w całym regionie odnotowali ponad 650 interwencji związanych z usuwaniem skutków silnego wiatru. Powiat giżycki również nie został oszczędzony – strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Giżycku oraz Ochotniczych Straży Pożarnych podjęli 36 interwencji.
Najczęstsze zgłoszenia
Większość działań strażaków dotyczyła usuwania powalonych drzew – odnotowano aż 32 takie przypadki. W wyniku silnego wiatru wiele gospodarstw w regionie zostało pozbawionych prądu. Strażacy dwukrotnie musieli dostarczyć agregaty prądotwórcze, aby zapewnić zasilanie aparatury medycznej podtrzymującej życie.
Bezpieczne korzystanie z agregatów prądotwórczych
Podczas używania agregatów prądotwórczych kluczowe jest zapewnienie ich bezpiecznej pracy. Urządzenia te powinny znajdować się na zewnątrz budynków i być użytkowane w odpowiednich warunkach wentylacyjnych. W jednym z przypadków w powiecie giżyckim agregat został umieszczony w piwnicy, co spowodowało przedostawanie się spalin na wyższe kondygnacje. Dzięki czujnikowi tlenku węgla obecnemu w budynku udało się w porę wykryć zagrożenie i zapobiec tragedii.
Kto brał udział w działaniach?
W akcjach związanych z usuwaniem skutków silnego wiatru zaangażowane były siły Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Giżycku oraz jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej z Jeziorowskich, Kruklanek, Miłek, Rynu, Spytkowa, Sterławek Wielkich, Wydmin oraz Wojskowa Straż Pożarna.
Zachowaj ostrożność
Strażacy przypominają o zasadach bezpieczeństwa podczas korzystania z urządzeń takich jak agregaty prądotwórcze oraz apelują o rozwagę w czasie niesprzyjających warunków atmosferycznych. Silny wiatr może stanowić zagrożenie dla życia i mienia, dlatego warto zabezpieczać przedmioty na zewnątrz budynków i śledzić prognozy pogody.
Źródło: https://www.gov.pl/web/kppsp-gizycko