Koncert „W krainie łagodności” – 13.07.2024, Twierdza Boyen

Noc świętojańska Giżycko 2024
Giżyckie Centrum Kultury ma ogromny zaszczyt zaprosić na kolejny letni koncert, tym razem na dożonie Twierdzy Boyen.
“Kraina Łagodności” to tytuł cyklicznego programu telewizyjnego emitowanego w TVP 1 w latach 1995-1996, w którym prezentowane były utwory poezji śpiewamej, autorskiej oraz odkrycia liryczne. W tym roku Giżyckie Centrum Kultury pragnie zaprosić na podróż wspomnieniową właśnie „W krainie łagodności”! Podczas plenerowego koncertu na donżonie Twierdzy Boyen wystąpią: Czerwony Tulipan, Wolna Grupa Bukowina oraz Antonina Krzysztoń z zespołem.
Serdecznie zapraszamy do zakupu biletów online oraz stacjonarnie w kasie GCK, w cenie: 100 zł bilet normalny, 80 zł bilet z Giżycką Kartą Mieszkańca.
Link do sprzedażyt biletów online: https://bilety.gizycko.pl/index.php/repertoire.html?id=3060
Podczas wydarzenia będzie prowadzona zbiórka na rzecz małego giżycczanina Piotrusia Szpilki. Akcja charytatywna pod patronatem burmistrza Giżycka – Ewy Ostrowskiej. Nr rejestracji zbiórki 2024/412/KS.
Antonina Krzysztoń polska pieśniarka, kompozytorka, autorka tekstów, urodziła się w Krakowie. Zadebiutowała w 1981 r. na Przeglądzie Piosenki Prawdziwej w Hali Oliwii w Gdańsku, co zaowocowało współpracą z kabaretem Pod Egidą Jana Pietrzaka. Pierwsze kasety magnetofonowe wydawała w drugim obiegu w wydawnictwach podziemnych: CDN, Nowa, Solidarność Wielkopolska. Po ogłoszeniu stanu wojennego występowała nieoficjalnie w klubach studenckich, mieszkaniach prywatnych, kościołach, m.in.: w Muzeum Archidiecezji u ks. Andrzeja Przekazińskiego oraz w sławnym z niezwykłych działań artystycznych kościele przy ul. Żytniej u ks. Wojtka Czarnowskiego. W 1983 r. wygrała Krakowski Studencki Festiwal oraz zdobyła główną nagrodę FAMA. Uznała wygraną za znak i potwierdzenie, że to jest jej droga. Zdecydowała się całkowicie poświęcić śpiewaniu. Od tego momentu tworzy pieśni, piosenki i muzykę. W latach 1984 – 92 współpracowała z Markiem Wallawenderem, gitarzystą, który był również aranżerem wielu jej utworów. Antonina występowała i występuje na najważniejszych festiwalach, koncertach związanych z szeroko pojętą piosenką poetycką i religijną (min. FAMA, Zamkowe Spotkania Śpiewajmy Poezję). Antonina Krzysztoń stała się wykonawcą znanym szerszej publiczności, kiedy w listopadzie 1993 r. piosenka “Perłowa Łódź” zdobyła pierwsze miejsce w plebiscycie Muzycznej Jedynki. Jest również kojarzona z czeskim bardem – poetą Praskiej Wiosny 1968 r. – Karelem Krylem. Jej interpretacje utworów znalazły się na pierwszej kasecie zatytułowanej “Piosenki Karela Kryla”, wydanej w podziemnym wydawnictwie Nowa w latach osiemdziesiątych. W 1995 r., w rocznicę śmierci Karela Kryla, Antonina wydała płytę “Czas bez skarg”, której była muzycznym producentem. Maryna Miklaszewska, współautorka libretta do musicalu „Metro”, przetłumaczyła teksty większości piosenek. Antonina w swojej twórczości stara się szukać tego, co nas łączy i nie ocenia, zaprasza do rozważań, do zadumy i dialogu. Korzysta z folku, który kocha, i to słychać w jej balladach. W jej śpiewie słychać, że inspirują artystkę różne gatunki muzyki. To wszystko składa się, na jej niepowtarzalne interpretacje.
Wolna Grupa Bukowina – polska grupa muzyczna z nurtu poezji śpiewanej powstała na początku lat 70. XX wieku. Wolna Grupa Bukowina zadebiutowała w 1971 roku na Giełdzie Piosenki Turystycznej w Szklarskiej Porębie. Zespół przyjechał z Buska – Zdroju, a założył go ówczesny maturzysta Wojciech Bellon.
Piosenką Wojtka “Ponidzie” wyśpiewali jedną z głównych nagród. Od początku Bukowina miała formułę zespołu otwartego, toteż występowało z nią wielu znanych polskich wykonawców i muzyków. Trzon zespołu stanowili: Wojciech Bellon – twórca tekstów większości piosenek, Grażyna Kulawik, Wojciech Jarociński i Wacław Juszczyszyn.
Poza sporym dorobkiem fonograficznym zespół ma na swym koncie wielokrotnie nagrodzone występy w licznych polskich festiwalach w tym na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie, udział w studenckich festiwalach FAMA oraz dwukrotny występ dla 150 tysięcznej widowni na Przystanku Woodstock. Zespół ma też za sobą wielokrotne występy zagraniczne w Europie a także dla Polonii w Kanadzie, USA i Irlandii.
Wolna Grupa Bukowina stale od ponad 53 lat z nieustającym powodzeniem koncertuje w Polsce zdobywając sobie coraz to nowe pokolenia wiernych słuchaczy. Stała się obecnie na polskiej scenie muzycznej zjawiskiem trwałym i znaczącym.
Obecny skład Wolnej Grupy Bukowina:
Grażyna Kulawik – śpiew,
Wojciech Jarociński – śpiew, gitara,
Wacław Juszczyszyn – śpiew, gitara
Krzysztof Żesławski – gitara basowa
Czerwony Tulipan – powstał w 1985 roku w OLSZTYNIE.
Zespół tworzy pięć artystycznych indywidualności:
Stefan Brzozowski – kompozytor, wokalista, gitarzysta i „szef” odpowiedzialny za profil artystyczny zespołu;
Ewa Cichocka – wokalistka , aktorka , tancerka, artystka posiadająca rzadki talent aktorski z dużym wyczuciem komizmu;
Krystyna Świątecka – wokalistka i flecistka zamknięta w sobie, oszczędna w środkach, wzruszająca liryzmem, uduchowiona;
Andrzej Czamara – gitarzysta solowy stopiony całkowicie z gitarą, którą opanował perfekcyjnie;
Andrzej Dondalski – gitarzysta basowy z „rockowym rodowodem .
Zespół tworzy i śpiewa piosenki poetyckie – czyli „piosenki uczucia”, piosenki kabaretowe, zawsze literackie , lub jak nazywają je niektórzy – „piosenki artystyczne” współpracował z „Kabaretową Sceną Trójki” , należy do „Krainy Łagodności”.
Gra koncerty w całej Polsce, koncertował w wielu krajach europejskich (Francja, Niemcy, Anglia, Belgia, Rosja, Szwecja, Austria, Węgry, Litwa, Ukraina) , a także w USA i w Kanadzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *