Galeria Sztuki Schron – obrazy wielkich twórców i schron przeciwlotniczy w Giżycku

Galeria Schron Giżycko

Galeria Sztuki Schron to nowe, ale kluczowe miejsce na mapie turystycznej Mazur. Jeśli jeszcze nie mieliście okazji odwiedzić tego miejsca – zdecydowanie polecamy tu zajrzeć przy każdej możliwej okazji – uwierzcie nam na słowo – będziecie zachwyceni, nawet jeśli nie znacie się na sztuce i nie przepadacie za historią! Chętnie przybliżymy Wam teraz klimat tego miejsca!

Nowy budynek Galerii, ale jednak z bogatą przeszłością

Kto zna Giżycko ten wie, że w miejscu obecnej Galerii przez ostatnie lata po prostu był plac. Często mijało się go na spacerach, po drodze do różnych miejsc w mieście, bo jednak znajduje się w centrum miasta. Teraz widzimy, że stoi tu nagle budynek, który nie wygląda na nowy… Jak to się stało? w 2023 roku powstała Galeria Sztuki Schron, która została stworzona nawiązując do architektonicznego stylu sprzed lat. Do jego budowy użyto w większości materiałów, które też mają już swoją przeszłość – 25 tysięcy rozbiórkowych cegieł, 3 tysiące dachówek, 70 gąsiorów, a do tego ponad 100 letnie okna, drzwi i podłoga.  Wewnątrz, jak wisienka na torcie ulokowany został stary piec kaflowy, który w okresie zimowym ogrzewa całą galerię a przez cały rok dodaje jej niezwykłego klimatu.

Picasso, Dali, Rembrandt, Beksiński, Nikifor… i wielu, wielu innych

Z pewnością nie spodziewacie się, jak wybitnych artystów dzieła można tutaj znaleźć. Wielu entuzjastów sztuki przemierza miliony kilometrów, odwiedzając muzea na całym świecie, by obejrzeć dzieła wybitnych malarzy, twórców znanych na całym świecie, a tymczasem… NAPRAWDĘ – ich dzieła można też obejrzeć w Giżycku, w naszej Galerii Schron. Obrazów jest tu ponad 150, więc z pewnością niejeden wpadnie Wam w oko. Możecie nacieszyć oczy w spokoju, albo też dać się poprowadzić panu Dariuszowi – właścicielowi całej kolekcji obrazów, kierującego całą galerią i przyjmującego wszystkich gości, który z wielką pasją i zainteresowaniem opowiada o dziełach sztuki, tym, jak znalazły się w jego posiadaniu, dzieli się ciekawostkami o galerii, schronie i życiu. Czysta przyjemność – polecamy najbardziej 🙂 Jeśli jakiś konkretny obraz wpadnie Wam w oko – nie wykluczone, że nie wrócicie z nim do domu – każde dzieło jest drogocenne, ale zawsze można tu ponegocjować i finalnie zakupić jako niezwykłą pamiątkę z tego miejsca 🙂

Schron przeciwlotniczy – po wielu latach wyłania się spod ziemi i przyjmuje turystów

Gdy już nasycimy oko sztuką, możemy zagłębić się w podziemia miasta i zejść do schronu. To niebywałe, w jak świetnej kondycji zachował się przez tyle lat. Schron przeciwlotniczy (LSR Luftschutzraum) powstał w 1944 roku w Giżycku, wówczas Lotzen, jako część systemu obronnego. Został zbudowany przez 2000 więźniów polskich, francuskich i rosyjskich, stanowiąc największy tego typu obiekt w okolicy. Mogący pomieścić aż 450 osób, posiadał cztery wejścia-wyjścia, z których w latach 50. zasypano dwa ze względów bezpieczeństwa. Władze miasta przypomniały sobie o istnieniu schronu, gdy zapadła się płyta zakrywająca wejście do niego. Następnie ogłoszono przetarg na jego zagospodarowanie, który wygrała Mazurska Fundacja Sztuki ART PROGRESS. Odbudowa i rewitalizacja schronu trwała trzy lata, pod nadzorem wojewódzkiego konserwatora zabytków. Instalacja elektryczna została wykonana z użyciem stylowych lamp, puszek i wyłączników zakupionych ze śląskich kopalń. Brakujące stalowe drzwi udało się nabyć, zakupując sześć kompletnych pancernych drzwi ze schronu przeciwatomowego w Toruniu. Ponadto, wszystkie grawitacyjne kanały wentylacyjne zostały udrożnione oraz zamontowano stylowe czerpnie-zawory powietrzne.

Historia miasta na ścianach dawnego schronu

Dawny schron to teraz prawdziwa perełka. Wyodrębniona w nim przestrzeń tworzy „małą galerią sztuki”, w której obejrzymy wystawy wybranych dzieł. Teraz znajdziemy tam kolekcję: Sztuka z Mazur, prezentującą dzieła lokalnych artystów, m. in.rzeźby Heleny Iwaszkiewicz i Józefa Niewińskiego, malarstwo Zygmunta Świderskiego, Janiny Knapp, Doroty Nowosad, Macieja Florkiewicza, Marleny Witkowskiej. Poruszając się dalej korytarzami schronu, możemy lepiej poznać historię miasta oraz zbliżyć się myślami do dawnych czasów. Na ścianach znajdują się fotogramy Giżycka sprzed I i II wojny światowej oraz z powojennej rzeczywistości, ukazujące m.in. powstawanie zakładów pracy, które obecnie już nie istnieją, takich jak Zakłady Rybne, Wierzbokosz, czy Zakłady Ciastkarskie Niegocin.

Zwiedzanie – informacje praktyczne

Wizyta w galerii i schronie to od zeszłego sezonu obowiązkowy punkt w planie wycieczek w te rejony. Galeria Schron znajduje się w samym centrum miasta, więc każdy, kto tu przyjedzie z pewnością znajdzie się w jej okolicy – lepiej wykorzystać taką okazję i wstąpić choć na trochę 🙂 Nie uwierzycie pewnie, ale wstęp do galerii jest bezpłatny – Serio 🙂 A wejście do schronu to tylko 10 zł, albo 5 zł z Giżycko Kartą Mieszkańca. Za zwiedzanie tego wyjątkowego miejsca, to naprawdę bardzo niska cena, a wrażenia, wiedza, doznania, które stąd wyniesiemy – są przecież bezcenne! Jeśli planujecie odwiedzić galerię w większej grupie, dobrze wcześniej zarezerwować termin. Budynek znajduje się przy Placu Grunwaldzkim 1a, a schron tuż pod nim. Otwarte jest od wtorku do niedzieli, w godzinach 12 -17. My byliśmy, zwiedziliśmy wszystko wzdłuż i wszerz, miło porozmawialiśmy i z pewnością wrócimy tam jeszcze nie raz.

Podsumowując – polecamy i zapraszamy, wszystkich, którzy kiedykolwiek znajdą się w pobliżu, jak i tych, którzy mieszkając daleko zaplanują podróż to tego właśnie miejsca , entuzjastów historii i sztuki, jak i turystów poszukujących ciekawych miejsc na mazurach – każdy wyjdzie usatysfakcjonowany.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *