Las Miejski to prawdziwa perła dla miłośników natury i spokoju. W ostatnich latach przeszedł on niezwykłą metamorfozę, stając się idealnym miejscem na relaks i edukację przyrodniczą.
Giżycki las miejski – historia nadleśnictwa
Las Miejski to rozległy obszar leśny o powierzchni 317,98 hektarów, usytuowany w miejscowości Gajewo, niedaleko na północny wschód od Giżycka. Teren ten charakteryzuje się różnorodnością geomorfologiczną. Jego ekologiczna ciągłość jest widoczna od czasów, gdy te obszary były częścią Puszczy Galindzkiej. Las ten wyróżnia się bogactwem przyrodniczym i obfituje w większość siedlisk należących do sieci Natura 2000, posiadając niezwykłe ukształtowanie terenu, które obejmuje ponad 130 wzgórz i pagórków oraz ponad 100 zagłębień, dolin i niecce bezodpływowe. Siedliska przyrodnicze Natura 2000, takie jak grądy, łęgi, borealne świerczyny bagienne i sosnowe bory bagienne, wykazują dużą podobieństwo w strukturze i rozmieszczeniu do tych, które znajdują się w Puszczy Boreckiej. Ze względu na zróżnicowaną rzeźbę terenu, która przez lata utrudniała rozwój rolnictwa, Las Miejski pozostał enklawą leśną otoczoną przez tereny uprawne. Ostatnio Nadleśnictwo Giżycko rozpoczęło intensywne prace wycinkowe w najstarszych siedliskach grądowych i świerczynach, które powstały z nasadzeń dokonanych prawie sto lat temu.
Rewitalizacja Lasu Miejskiego
W 2000 roku rozpoczęła się rekonstrukcja malowniczej altany przy stawie, a rok później wybudowano urokliwy pomost, idealny do podziwiania widoków i kontemplacji. Prace renowacyjne objęły również odbudowę wałów i systemów wodnych, dzięki czemu teren stał się jeszcze bardziej przyjazny dla odwiedzających. W Lasie Miejskim można teraz podążać dwoma ścieżkami edukacyjno-przyrodniczymi, gdzie 30 tablic informacyjnych opowiada o lokalnej florze i faunie. To idealne miejsce dla rodzin i szkół, by poznawać tajemnice przyrody. Ponadto, na trasach znajduje się 20 ławeczek i 4 wiaty, zapewniając miejsca do odpoczynku i cienia podczas letnich dni.
Obiektychronione na terenie nadleśnictwa Gizycko
Znajdziemy tu wiele obiektów przyrody,bedacych pod ochroną. Najsłynniejsze z nich, to między innymi dęby, które zakwalifikowane zostały jako pomniki przyrody:
- dąb szypułkowy „Wojciech” – wiek 650 lat, obwód 616 cm
- dąb szypułkowy „Wyniosły” – wiek 450 lat, obwód 445 cm
- dąb szypułkowy „Dowejko” – wiek 490 lat, obwód 445 cm
- dąb szypułkowy „Domejko” – wiek 490 lat, obwód 440 cm
- dąb szypułkowy „Morsztyn” – wiek 330 lat, obwód 470 cm
Oraz głazy narzutowe:
- głaz narzutowy o obwodzie 1310 cm, wysokości 180 cm
- głaz narzutowy o obwodzie 925 cm, wysokości 160 cm
- głaz narzutowy o obwodzie 1050 cm, wysokości 180 cm
W Nadleśnictwa Giżycko łącznie występuje 66 pomników przyrody, są to zarówno pomniki przyrody ożywionej jak i nieożywionej (głazy narzutowe). Łącznie na omawianym terenie występuje 58 szt. drzew uznanych za pomniki przyrody, reprezentujące 12 gatunków:
- Dąb szypułkowy – 18
- Grab pospolity – 1
- Jarząb szwecki – 10
- Jesion wyniosły – 8
- Lipa drobnolistna – 7
- Modrzew europejski – 7
- Sosna zwyczajna – 1
- Sosna czarna – 2
- Świerk pospolity – 1
- Wierzba biała – 1
- Wiąz pospolity – 1
- Żywotnik olbrzymi – 1
źródło informacji: https://gizycko.bialystok.lasy.gov.pl/pomniki-przyrody
Udogodnienia dla odwiedzających
Myśląc o komforcie gości, wyznaczono na terenie lasu parking, kosze na śmieci, wiaty z miejscami do siedzenia i stolikami oraz miejsce na ognisko, którego konstrukcja wskazuje kierunki świata. To idealne miejsce na piknik lub wieczorne grillowanie w gronie przyjaciół. Celem Nadleśnictwa jest stworzenie przestrzeni dostępnej dla wszystkich, bez komercyjnego charakteru. Las Miejski to miejsce, gdzie mieszkańcy mogą spędzać czas wolny, ciesząc się naturą. Jest to idealne miejsce na spacery, jogging czy po prostu chwilę relaksu na łonie natury.
Podsumowanie
Las Miejski przekształcił się w miejsce, które łączy w sobie piękno natury, edukację i miejsce spotkań społeczności. To doskonały wybór na rodzinne wycieczki, spotkania z przyjaciółmi czy chwilę samotnego odpoczynku w otoczeniu zielonych krajobrazów. Zapraszamy do odkrycia jego uroków!