Wybór burmistrza Giżycka już niebawem – podjęliście już decyzje? Sprawdźcie skrót kampanii wyborczych wszystkich kandydatów

Wkrótce Giżycko stanie przed ważną decyzją – wyborem nowego burmistrza. Pięciu kandydatów stara się przekonać mieszkańców do swoich wizji, do swoich programów. Dla wielu z nas czas może być skarbem, a zapoznanie się z każdym szczegółem planów może być trudne. Dlatego właśnie postanowiliśmy podjąć się zadania zestawienia wszystkich propozycji w kompaktowej, dość skróconej wersji. 

Warto zwrócić uwagę, że to, co proponują kandydaci, ma znaczenie dla przyszłości naszego miasta. Decyzje podejmowane przez nowego burmistrza będą miały wpływ na codzienne życie każdego z nas. Dlatego też, niezależnie od tego, czy mieliśmy dotąd czas na dogłębne zapoznanie się z programami, czy też dopiero teraz zwracamy na nie uwagę, warto zrozumieć, co każdy z kandydatów proponuje dla Giżycka.

Porównanie programów pozwoli nam nie tylko lepiej zrozumieć, co nam oferują, ale także ułatwi dokonanie właściwej decyzji. Naszym celem jest uczynienie tego procesu jak najbardziej przystępnym dla każdego z nas, abyśmy wszyscy mogli podjąć świadomą decyzję w dniu wyborów.

Mamy nadzieję, że nasze podsumowanie będzie pomocne i może co niektórych przekona do oddania swojego głosu w wyborach. Treści, które znajdą Państwo poniżej pochodzą bezpośrednio od kandydatów. Poprosiliśmy wszystkich o przesłanie nam treści o określonej długości, niestety z racji na formę zestawienia – dość krótką. Jeśli więc zaciekawią Państwa informacje nt. konkretnego kandydata, więcej informacji o programach znaleźć można bezpośrednio w mediach społecznościowych kandydatów na urząd burmistrza w Giżycku. Kolejność przedstawionych kandydatów jest przypadkowa. 

Robert Kempa

KKW Trzecia Droga PSL-PL 2050 Szymona Hołowni

Burmistrz to tylko kadencyjny lider, a nie zbawca czy inżynier – miasto tworzą jego mieszkańcy
dr Robert Kempa, historyk, doktor nauk humanistycznych, przez 23 lata związany z Instytutem Historii Uniwersytetu w Białymstoku, dyrektor Centrum Promocji i Informacji Turystycznej, w opinii kolejnych prezesów Polskiej Organizacji Turystycznej jedna z najlepszych informacji turystycznych w Polsce, na przestrzeni 30 lat współpracowałem ze wszystkimi burmistrzami, starostami, marszałkami, jestem pomysłodawcą kampanii promocyjnej „Kurs na Giżycko” oraz projektu „Operacja Boyen”.

Są wyzwania, których dynamika jest od Nas niezależna. Europa, Polska, Mazury się starzeją, wyludniają i proces ten będzie postępował! Można temu przeciwdziałać poprzez takie zadbanie o komfort życia w Giżycku, aby było ono na tyle atrakcyjne, że zniechęci do wyjazdów, skłoni do powrotów, a może zachęci do przeprowadzek. Na to musi się złożyć dostępność komunikacyjna, bezpieczeństwo, standard oferowanych usług publicznych, jakość środowiska naturalnego i wizerunek miasta.  

Musimy zadbać o jak najlepszą siatkę połączeń kolejowych oraz działać na rzecz budowy nowej linii kolejowej Giżycko-Warszawa. Filarem gwarancji bezpieczeństwa jest nasz szpital, a jego rozbudowa i poszerzanie palety usług będzie priorytetem samorządu. W parze musi iść gwarancja opieki nad dziećmi, dlatego korzystając z programu „Maluch+” stworzymy miejski żłobek, a licząc na zapowiadany rządowy program wsparcia dla samorządów będziemy kontynuowali budowę komunalnych mieszkań czynszowych. Światłowód musi się stać takim samym elementem infrastruktury komunikacyjnej miasta, jak drogi i chodniki. Rozbudowana sieć komunikacji publicznej umożliwi dotarcie do wszystkich atrakcji i obiektów użyteczności. Tworząc „spółdzielnię energetyczną” możemy zahamować galopujący wzrost opłat za prąd i ciepło. Powołam Park Kulturowy Twierdza Boyen wraz z unikalnym w skali Europy muzeum. Na obszarze „wyspy giżyckiej” stworzymy nasz własny „Las Giżycki”, całoroczne centrum wypoczynku i rekreacji w otoczeniu natury, a giżyckiemu budżetowi obywatelskiemu nadam jego „zielony” wymiar. Giżycko będzie inicjatorem i liderem nowej kampanii „Mazury cud natury”, a czystość naszych jezior i ochronę ich brzegów uczynię ponadpokoleniowym zobowiązaniem.

Ewa Ostrowska

KWW Sercem za Giżyckiem

Czas zadbać o MARKĘ GIŻYCKA!

Jestem mieszkanką Giżycka, doświadczonym samorządowcem i społecznikiem. Posiadam  wykształcenie wyższe z zakresu zarządzania oraz podyplomowe – psychologia organizacji. Od 1994 r. zajmowałam się promocją miasta i powiatu, byłam też pełnomocnikiem Burmistrza ds. żeglarstwa. Od 2007 jestem dyrektorem Centrum Profilaktyki Uzależnień i Integracji Społecznej, Przewodniczącą Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Członkiem  Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przemocy. Kieruję Świetlicą Socjoterapeutyczną, Klubem „Pełna Chata”, Giżyckim UTW, Streetworking Giżycko oraz Klubem Seniora. Opiekuję się Giżycką Radą Seniorów. Jestem absolwentką 24 Szkoły Liderów i działam aktywnie od 30 lat.

Do kandydowania zmotywowali mnie mieszkańcy Giżycka, którzy wiedzą, że zadbam o ich potrzeby, bo zawsze jestem blisko ludzi, otwarta na współpracę i dialog w myśl hasła: ZGODA BUDUJE. Takim też będę burmistrzem – zarządzającym, inspirującym, jednoczącym i angażującym. Priorytetem będzie dla mnie dobro Giżycka, dbanie o jego wizerunek i sukcesywny rozwój, z wykorzystaniem środków zewnętrznych. To mieszkańcy są najważniejsi, całe swoje serce zaangażuję, byśmy coraz lepiej żyli w Giżycku, naszej małej Ojczyźnie, z której chcemy być dumni. Razem możemy wprowadzić takie zmiany, by Giżycko było prawdziwą marką, pozytywnie wyróżniając się na tle innych miast.

Do współpracy zaprosiłam osoby skupione w bezpartyjnym KWW Sercem za Giżyckiem. Nasze plany obejmują: ZIELONĄ REWOLUCJĘ – zasadzimy nowe drzewa, postawimy ławki, zazielenimy skwery. Zrewitalizujemy teren nad Niegocinem tworząc PLAŻĘ MARZEŃ oraz PLANTY NAD NIEGOCINEM tworząc nowy szlak spacerowy i miejsce do odpoczynku. Zapewnimy bezpieczną infrastrukturę drogową, w tym rowerową oraz bezpłatne parkingi dla mieszkańców. Przywrócimy Szanty w Giżycku i zadbamy o kulturę przez cały rok. Uruchomimy KINO SAMOCHODOWE. Wprowadzimy program FIRMA SERCEM ZA GIŻYCKIEM, wyróżniając lokalne przedsiębiorstwa. Deklarujemy mieszkania na wynajem dla młodych oraz NOWE MIEJSCA W ŻŁOBKACH I PRZEDSZKOLACH. Zadbamy o rozwój szpitala i usług rehabilitacyjnych, opiekę paliatywną, profilaktykę zdrowia. Wspierać będziemy PASJE OSÓB W KAŻDYM WIEKU, stworzymy NOWE MIEJSCA DLA HARCERZY. Ożywimy Twierdzę Boyen, Stworzymy miejskie muzeum, nowoczesną bibliotekę i dużą salę widowiskową.
To główne, choć oczywiście nie wszystkie obszary, którymi chcemy się zająć. Jestem całym SERCEM ZA GIŻYCKIEM, gwarantuję pełne zaangażowanie i skuteczność w działaniu. Wiele lat pracowałam na Państwa zaufanie, nie zawiodę go!

Cezary Piórkowski

KWW Zakochani W Giżycku

Drodzy Giżycczanie!

Od wielu lat staram się mieć wpływ rozwój miasta. Jako dyrektor „Medyka” otworzyłem kształcenie w 7 zawodach medycznych, a zarządzając pływalnią wprowadziłem bezpłatną naukę pływania dla klas I-III. Od kilku tygodni Mieszkańcy zadają mi pytanie – Dlaczego mam na Pana głosować? 

Od 2019 r. jestem zastępcą Burmistrza W. K. Iwaszkiewicza i wspólnie z nim buduję nasze Giżycko. Realizacja rozpoczętych procesów nie może być przerwana i potrzebna jest kontynuacja dobrych zmian.
Wsłuchując się w Państwa głosy co należy poprawić, czego jeszcze brak, powstał Program dla Giżycka oparty na sześciu filarach: Kontynuacja, Zdrowie i Polityka Społeczna, Infrastruktura, Edukacja i Sport, Kultura, Seniorzy. Zachęcam do jego oceny. Każdy filar to konkretne i realne działania, z których kilka przedstawiam:

Przejęliśmy w 2020r. postawiony w stan likwidacji szpital powiatowy, utrzymaliśmy zatrudnienie kilkuset pracowników, w kwietniu przystępujemy do rozbudowy o nowe oddziały, w tym Oddział Opieki Długoterminowej, ZOL i Hospicjum. 

W 2022 r. wybudowaliśmy 13 mieszkań przy ul. Sikorskiego. Mamy złożony wniosek o dofinansowanie z BGK na kolejny budynek przy Al. 1 Maja na 18 mieszkań, w tym 2 dla niepełnosprawnych.

Nie zapominam o naszych najmłodszych. Z zespołem pracowników UM przygotowałem wniosek na miejski żłobek na 50 miejsc i w 2023r. dostaliśmy 2 mln zł dofinansowania z Programu MALUCH+, a w maju ogłaszamy przetarg na jego budowę!

„Małpi Gaj” będzie w kwietniu otwarty, a Park Nadziei przy ul. Wodociągowej to moje zadanie do realizacji już w tym roku. Przed wakacjami miejsce do wypoczynku przy ul. Nadbrzeżnej z tężnią i placem zabaw dla dzieci niepełnosprawnych. Modernizacja mola z usunięciem gwiazdobloków i kompleksowe unowocześnienie plaży może być rozpoczęte już w tym roku. Remonty kolejnych ulic i skwerów na Wilanowie, przebudowa ulic: Łuczańska, Batorego, Przejściowa, Zielona, Słowiańska i drogi do Almaturu.

Giżycko to potencjał ludzi tu mieszkających i pracujących, współpracujących z radnymi i burmistrzem. Państwa głos zdecyduje czy Giżycko będzie zarządzane w interesie Mieszkańców, czy też władzę sprawować będą ludzie, którzy pięknie mówią przed wyborami. Wypowiedzi innych kandydatów na burmistrza i ich otoczenia mają specjalnie budzić negatywne emocje, że w Giżycku nic się w ostatnich latach nie zmieniło. Czy zgadzacie się Państwo z tym ?

Już 7 kwietnia warto powierzyć silny mandat jednej osobie – Burmistrzowi. Ważne by miał on silne oparcie w zespole, który będzie go wspierał. Takim zespołem są kandydaci na radnych z KWW Zakochani W Giżycku – Lista nr 15. Zapewniam, że nie zawiedziemy.
Proszę o Państwa zaufanie i głos poparcia.

Magdalena Fuk

KWW Obywatelska Koalicja Giżycko 

Drodzy Mieszkańcy Giżycka,
Kandyduje na Urząd Burmistrza Giżycka, bo mam pomysł na Giżycko i wiem jak zdobyć środki na jego realizację.

Od ponad 20 lat pracuję dla lokalnego samorządu, pracę rozpoczęłam w samorządzie miejskim w Giżycku jako specjalistka ds. funduszy europejskich. Przez 20 lat przygotowałam ok. 70 projektów zarówno dla samorządów jak i dla przedsiębiorców (autorka i pomysłodawczyni wielu projektu w tym:  „Budowa portu Ekomarina w Giżycku”; „Budowa Lodowiska w Giżycku”; „Przebudowa ulicy św. Brunona”; Projekty na Twierdzy Boyen: „Laboratorium Prochowe oraz Stajnia z Wozownią”;„Rozbudowa budynku administracyjno-sanitarnego w Ekomarinie”; „Planowanie miejskiego obszaru funkcjonalnego na terenie Krainy Wielkich Jezior Mazurskich” – w ramach którego powstały w Giżycku: odcinek Mazurskiej Pętli Rowerowej oraz przebudowa kanału Łuczańskiego wraz z budową kładki oraz kanału Niegocińskiego. W giżyckim samorządzie spędziłam 14 lat, potem podjęłam się pracy jako zastępca wójta w Gminie Ełk. W grudniu 2018 r. zostałam wybrana na Prezesa Zarządu Fundacji Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich – w której obecnie pracuję. Pragnę podzielić się z Wami moją wizją rozwoju naszego pięknego miasta oraz przedstawić program, który skupia się na kluczowych obszarach życia społeczności giżyckiej.

  1. Nowe mieszkania dla mieszkańców dostępne cenowo
  2. Nowoczesny Szpital w Giżycku – więcej specjalistów, sprzętu i unormowanie sytuacji finansowej
  3. Giżycki Program Profilaktyczny finansowany przez samorząd, bezpłatne badania dla wszystkich grup wiekowych
  4. Wsparcie osób starszych, samotnych i z niepełnosprawnościami
  5. Nowoczesne Muzeum Wody i Żeglarstwa wraz z zagospodarowaniem nabrzeża Jeziora Niegocin
  6. Multifunkcjonalny obiekt po dawnym Kinie Fala z salą gamingową do e-sportu, miejscem dla rodzin i seniorów
  7. Inwestycje w Twierdzy Boyen
  8. Przywrócenie Architekta Miejskiego
  9. Program stypendialny dla studentów kierunków technicznych, mający zachęcić ich do powrotu do Giżycka
  10. Giżycka Strefa Gospodarcza z ulgami podatkowymi i wsparciem biznesowym
  11. Rozbudowana komunikacja miejska – więcej autobusów, połączeń i przystanków autobusowych
  12. Nowy most i parking wielopoziomowy
  13. Nowy żłobek i więcej miejsc w przedszkolach
  14. Bezpłatne zajęcia pozalekcyjne dla uczniów szkół podstawowych (w tym dodatkowy j.angielski), infrastruktura sportowa szkół otwarta w weekendy, nowe miejsca spotkań i rekreacji dla młodzieży (m.in. nowy skatepark)

Mirosław Kastner

KWW Dzień Dobry Giżycko

(treści od p. Mirosława Kastnera nie otrzymaliśmy, dla porównania z innymi kandydatami publikujemy więc wybrane treści ogólnodostępne w Internecie oraz drukowanych materiałach reklamowych).

Nazywam się Mirosław Kastner. Jestem inżynierem budownictwa, absolwentem Politechniki Gdańskiej, przedsiębiorcą, mężem cudownej kobiety i tatą trójki wspaniałych dzieci. Prowadzę własną firmę i zatrudniam ok. 20 pracowników, z którymi każdego dnia dosłownie budujemy Giżycko. 

Już samo kandydowanie na Urząd Burmistrza Giżycka to dla mnie wielkie wyróżnienie i ogromna motywacja. Wierzę, że Giżycko może być miastem aktywności tworzonym z pasją. Ukierunkowanym na całorocznych mieszkańców, na ich potrzeby tak latem jak jesienią, zimą czy wiosną. Z odpowiedzialną polityką mieszkaniową i aktywną przestrzenią miejską, za która będzie odpowiedzialny Architekt Miejski. Doinwestowanymi szkołami, przedszkolami i żłobkami. Wspierające przedsiębiorców i dumnie noszące miano – „Żeglarskiej Stolicy Polski”. 

Na starcie zaufało mi 28 wspaniałych ludzi. To osoby, pełne pasji i energii, które również wierzą, że takie Giżycko jest możliwe. To Oni reprezentują kww Dzień Dobry Giżycko jako kandydaci na radnych. Każdy o innych poglądach z różnych środowisk i zawodów.

Szukając konkretnych postulatów, znajdziemy między innymi: 

  • Przywrócenie funkcji miejskiego architekta
  • Utworzenie Szkoły Mistrzostwa Sportowego
  • Budowa nowoczesnego żłobka w centrum miasta
  • Przywrócenie Giżyckiego Budżetu Obywatelskiego
  • Organizacja konsultacji społecznych w przestrzeni miasta
  • Budowa mieszkań na wynajem oraz przystosowanych dla seniorów
  • Stworzenie Inkubatora Przedsiębiorczości
  • Zwiększenie ilości zieleni w mieście
  • Przywrócenie toru motocrossowego
  • Modernizacja kotłowni PEC (alternatywne źródła energii)
  • Przywrócenie cyklicznych imprez w Giżycku – Mazury Air Show, Szanty, Zlot Motocykli
  • Organizacja zajęć ruchowych dla seniorów na siłowniach plenerowych i na miejskiej pływalni
  • Zagospodarowanie plaży miejskiej – jakość, a nie jakoś!
  • Budowa miejsc aktywnej rekreacji dla młodzieży
  • Utworzenie Muzeum Miasta Giżycka
  • Wyznaczenie Małych Stref Produkcyjnych w gminach powiatu giżyckiego
  • Opracowanie i wdrożenie programu „Do szkoły idę pieszo lub jadę rowerem”
  • Budowa zbiorników do retencji wód opadowych
  • Kontynuacja rozbudowy i modernizacji szpitala
  • Wprowadzenie systemu potwierdzania wizyt w każdej poradni
  • Systematyczne usuwanie barier architektonicznych
  • Budowa wiat rowerowych przy szkołach, przedszkolach i miejskich instytucjach
  • Zakończenie procedury zmiany MPZP Osiedla Grodzieńska – zabudowa jednorodzinna
  • Oczywiście to nie wszystkie postulaty, a wybrane, z wielu proponowanych przez tego kandydata. 

Podsumowanie

Drodzy Mieszkańcy, ważne decyzje teraz w Waszych rękach. Potraktujcie nasze zestawienie, jako wstęp do zapoznania się z propozycjami wszystkich kandydatów. Szersze informacje są łatwo dostępne w sieci, a przeczytanie ich, czy obejrzenie kilku filmików, nie zajmie Wam dużo czasu. 

Dziękujemy kandydatom oraz komitetom wyborczym, którzy zgodzili się podzielić się z nami informacjami i specjalnie dla nas przygotowali treści do publikacji. 

Gorąco zachęcamy – znajdźmy chwilę na refleksję, w jaki mieście chcemy żyć przez kolejne 5 lat, a potem świadomie wybierzmy, już 7 kwietnia. Do zobaczenia w lokalach wyborczych! 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *