Zamek Krzyżacki – opuszczony zabytek, a dzisiaj ekskluzywny hotel

Zamek w Giżycku, malowniczo usytuowany między jeziorami Niegocin i Kisajno, przy brzegu Kanału Giżyckiego, stanowi niezwykłą atrakcję. Jego współczesna funkcja obejmuje również rolę jednego z budynków ekskluzywnego hotelu St. Bruno.

Historia i Renesans Zabytku

Zamek prokuratorski, wzniesiony przez zakon krzyżacki w XIV wieku, przynosi nam fascynujący wgląd w przeszłość. Wzmianka z 1340 roku informuje o rezydującym tu prokuratorze krzyżackim, który pełnił funkcje sądownicze, dowódcze i administracyjne. Chociaż nie ma pewności co do istnienia zamku wówczas, to pewne jest, że Litwini zniszczyli tę fortyfikację w 1366 roku. Dopiero w 1400 roku mówi się o gotyckim budynku, który istniał na miejscu dzisiejszego zamku. W trakcie wojny trzynastoletniej zamknięty został w płomieniach przez okoliczną ludność w 1455 roku. Zniszczenia były na tyle poważne, że kolejny prokurator krzyżacki pojawił się dopiero w 1489 roku. Od 1513 roku zamek przeszedł w ręce zarządców świeckich, by w 1560 roku ulec przebudowie. W 1614 roku obiekt stał się renesansowym dworem myśliwskim. W XIX wieku, częściowo zmieniony, był wykorzystywany przez oficerów Twierdzy Boyen.

Ewolucja i Odnowa Zamku po 1945 roku

Po zakończeniu II wojny światowej zamek był opuszczony. Przeszedł remont w latach 60. XX wieku, stając się hotelem. W 1979 roku został wpisany do rejestru zabytków. W 2008 roku ucierpiała jedna ze ścian, jednak w latach 2009–2011 przeszedł gruntowną odbudowę, zyskując nowe życie jako elegancki hotel.

Unikatowa Architektura Zamku

Z pierwotnego zamku zachowało się jedno dwupiętrowe skrzydło z późnorenesansowymi zwieńczeniami murów szczytowych. To misternie zdobione arcydzieło architektury stanowi niepowtarzalny element dziedzictwa kulturowego. Odkrywanie zamku to podróż w czasie, w której każdy detal opowiada fascynującą historię.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *