W przejawiającym się rozkwicie natury, dzikim brzegiem stanowiącym granicę pomiędzy spokojną wodą jeziora i budzącego się do życia lasu zapraszam do doświadczenia kąpieli leśnej, podczas której będziemy przyglądać się zjawisku jakim jest doświadczanie wsparcia drzew – na różnych poziomach.
Poziomie biochemicznym – znajdujące się w środowisku leśnym olejki eteryczne, fitoncydy, terpeny oraz prozdrowotna bakteria MycobacteriumVaccae wesprą nasze organizmy m.in poprzez regulację ciśnienia krwi, tętna, obniżenie poziomu kortyzolu – hormonu stresu, złagodzą przejawy zmęczenia i napięcia.
Poziomie cielesnym – zaproszę do eksplorowania i doświadczania uczucia uziemienia, stabilności, stałości, szukania w tym wewnętrznej siły oraz spokoju.
Poziomie psychologicznym – zaproszę do szukania połączeń, przyjrzenia się relacjom, jakie występują pomiędzy nami i drzewami, wzmacniania poczucia przynależności.
Kąpiel leśna / Shinrin-Yoku
to uważny, powolny spacer, podczas którego w sposób świadomy aktywowane są różne zmysły : wzrok, słuch, dotyk, węch, smak, interocepcja, propriocepcja. Shinrin-Yoku jest koncepcją powstałą w latach`80 w Japonii, mającą na celu obniżenie poziomu stresu wśród ludzi. Trwa do dnia dzisiejszego – stanowi już przebadaną naukowo praktykę relaksacyjną, wspierającą zdrowie oraz powrót do niego.
Kąpiel leśna / Shinrin-Yoku to uważny, powolny spacer, podczas którego w sposób świadomy aktywowane są różne zmysły : wzrok, słuch, dotyk, węch, smak, interocepcja, propriocepcja. Shinrin-Yoku jest koncepcją powstałą w latach`80 w Japonii, mającą na celu obniżenie poziomu stresu wśród ludzi. Trwa do dnia dzisiejszego – stanowi już przebadaną naukowo praktykę relaksacyjną, wspierającą zdrowie oraz powrót do niego.
To spotkanie może pomóc Ci zregenerować się, odpocząć, zatrzymać, zrelaksować, wyciszyć, poprawić koncentrację, podnieść poziom witalności, wzmocnić kontakt ze sobą, przyrodą oraz innymi ludźmi.
w tym wszystkim pomogą techniki uważności Mindfulness MBSR (Mindfulness Based Stress Reduction/ Redukcja stresu oparta na uważności), ćwiczenia inspirowane kulturą Wschodu, które również będą proponowane podczas tego spotkania.
Czas trwania: ok. 3,5h
Koszt udziału: 100 zł *
* wybierając się na proponowane przeze mnie spotkanie wspierasz i współtworzysz inicjatywę powstania dzikiego wolnego lasu ponieważ 20% zapłaconej przez Ciebie kwoty trafia na zbiórkę pieniędzy przeznaczoną na zakup lasu i zaistnienia tej idei. Jeśli masz ochotę zapłacić więcej, każda nadwyżka trafi do zbiórki na rzecz lasu.
Dziki Wolny Las – jest to projekt mający na celu przywrócenie lasu naturze, ochronie przed wycinkami drzew oraz zabijaniem zwierząt, stworzeniu zalążka puszczy, zapewnienie przyszłym pokoleniom oraz naturze zdrowego, nieingerowanego przez
człowieka ekosystemu leśnego
Organizator:
Ana Aneta Bejnar – certyfikowana przewodniczka kapieli leśnych oraz lasoterapii (Instytut Ekoterapii Relacyjnej). Praktykuje zen oraz mindfulness. Ukończywszy 8 tyg. kurs Mindfulness MBSR, następnie roczną formalną praktykę Mindfulness MBSR pod okiem nauczycieli w Polskim Instytucie Mindfulness, kroczy w kierunku zostania certyfikowanym nauczycielem Mindfulness MBSR.
Mazurka, kobieta mazur i gór związana z lasem od urodzenia. Przemierza dzikie ścieżki od ponad dwudziestu lat. Zafascynowana najstarszą metodą rzeźbienia z gliny i jej wypału tworzy własne obiekty.
JAK SIĘ ZAPISAĆ?
Liczba miejsc jest ograniczona. Jedno miejsce jest przeznaczone dla osoby, która chciałaby wziąć udział w wydarzeniu, jednak sytuacja finansowa uniemożliwia jej wzięcie udziału w nim. Jeśli jesteś tą osobą, zgłoś się również poprzez poniższy formularz.
Zgłoszenia poprzez formularz przyjmuję do 15 maja: Link do zgłoszenia: https://forms.gle/zzVxq1Ag4Wm74cBe9
Miejsce gwarantuje uiszczenie opłaty.
Wszelkie szczegółowe informacje (dokładna lokalizacja, jak się przygotować do spaceru, dane do płatności) zostaną wysłane mailem.